ÜYE OL; PART TIME ÇALIŞ, İŞ DÜNYASI İLE ERKEN TANIŞ

TEAM 4S

Artık Mağazaların “Tamamlayıcı” güçleri var…

09.12.2021

Özellikle son yıllarda yaşanan yoğun rekabet, gelişen teknoloji ve hayatımızı birçok açıdan etkisi altına alan pandemi süreci istihdamda da yeni bir modeli karşımıza çıkarmaya başladı. İstihdamda esneklik modeli hakkında merak edilenleri şirketimiz Kurucusu ve Genel Müdürü Ogün Yıldız, Marketing Türkiye için değerlendirdi.

Marketing Türkiye Aralık 2021 Ogün Yıldız Röportajı;

Özellikle son yıllarda yaşanan yoğun rekabet, gelişen teknoloji ve hayatımızı birçok açıdan etkisi altına alan pandemi süreci istihdamda da yeni bir modeli karşımıza çıkarmaya başladı. İstihdamda esneklik modeli hakkında merak ettiklerimizi; bu model üzerine sunduğu hizmetleriyle dikkat çeken Team Fores HR’ın kurucusu ve Genel Müdürü Ogün Yıldız’a sorduk.

İstihdamda esneklik kavramı ve bu çalışma modeli hakkında bize bilgi verebilir misiniz?

Dünya genelinde özellikle son yıllarda yaşanan ekonomik krizler, yoğun rekabet,  gelişen teknoloji ve zamanı doğru kullanma çabası, çalışan istihdamı konusunda da işverenlerin daha hızlı, verimli ve esnek modellere olan ihtiyaçlarını artırdı. Bu ihtiyaç yönetiminin en önemli çözümlerinden biri olarak geçici iş ilişkisi modeli ve dolayısıyla istihdamda esneklik, çalışma hayatımızın önemli bir enstrümanı oldu.

Gelişen iş modellerini benimseyen ve fayda analizlerini doğru yorumlayan işletmelerin çoğunluğu artık doğrudan veya bir özel istihdam bürosu aracılığıyla geçici işgören istihdamında bulunarak işgücü maliyetlerinin azaltıyor, personel ihtiyaçlarına hızlı ve esnek çözümler bularak zamanı doğru yönetiyor.

İşletmelere ne gibi faydaları var bu modelin?

Bu model sadece işletmelere değil tüm sisteme fayda sağlıyor. İşverenler; özellikle belirli bir süre için ihtiyaç duydukları işgücünü, yasal bir zeminde geçici iş ilişkisi kurarak, tam zamanlı istihdama gerek duymadan temin edebiliyor, işgücü ihtiyaçlarındaki ani değişimlere kolaylıkla çözüm bulabiliyorlar. Sadece yetki belgeli özel istihdam büroları tarafından yapılabildiği için de kayıt dışı işgücünün kontrol altına alınmasına katkı sağlıyor. Bir diğer yandan da sürekli iş bulmakta zorlanan adaylara dönemsel işlerde çalışma fırsatı sunarken, farklı sektör ve pozisyonlarda deneyim kazanmalarını ya da iş tecrübesi olmayan adayların ise kariyer hayatlarına başlamalarını sağlıyor.

Bize Team Fores HR hakkında bilgi verir misiniz? 

Team Fores HR;  Türkiye İş Kurumu Denetiminde, Özel İstihdam Bürosu İzin Belgeli ve Geçici İş İlişkisi Yetki Belgesi sahibi bir İnsan Kaynakları şirketidir. Yerli ve uluslararası şirketlerin insan kaynakları operasyonlarında kazanılan 22 yıllık iş tecrübesi ardından 2012 yılında kurduğumuz şirketimiz işletmelere yönelik; dönemsel ve uzun dönemli iş gücü temini ile bu işgücünün yasal operasyonel işlemlerini yönetmektedir.

Siz bu modeli müşterilerinize nasıl sunuyorsunuz?

Biz kendimizi işletmelerin “Tamamlayıcı” gücü olarak tanımlıyoruz.

Perakende sektörünün iş gücü kaynağı olarak başlattığımız çalışmalarımızda öncelikli ve ağırlıklı olarak hazır giyim sektörüne hizmet vermeye devam ediyoruz. Bugün geldiğimiz noktada Türkiye’nin lider 25 markasının çözüm ortağıyız.

İşletmelerin dönemsel veya  part time –yarı zamanlı- işgücü ihtiyaçlarını karşılamak adına, kurum kültürüne, işletme yapısına ve işin gereklerine cevap verecek doğru personeli doğru zamanda istihdam ederek; iş yoğunluğu sebebiyle yaşanan sıkıntıların önüne geçilmesini, işgücü verimliliğinin ve devamlılığın artmasını sağlayarak bir nevi mağazaların operasyonlarını tamamlıyoruz.

Sektörün özellikle kampanya ve indirim dönemlerinde, özel günlerde veya hafta sonları yoğunluğunda ortaya çıkan “Dönemsel ve Part Time işgücü” gereksinimlerini; Satış Destek, Kasa Destek, Paketleme, Depo Destek, Sayım, Veri Giriş, Call Center Elemanları gibi pozisyonlara yönelik deneyimli, yüksek okul ve lisans öğrencilerinden oluşan ekiplerimizle etkin ve hızlı bir şekilde karşılıyoruz.

Gençlere sunduğunuz iş fırsatlarıyla dikkat çekiyorsunuz. Peki onlar bu modelin neresinde?

 “Part time çalış, İş dünyası ile erken tanış” mottosuyla; gençlerimizin henüz okurken deneyim kazanmalarını, iletişim yeteneklerini geliştirmelerini, iş hayatını tanımalarını, yeteneklerini kavramalarını sağlarken bir diğer yandan da gençlerimizin bütçelerine de destek oluyor ve erken yaşta sigortalı olmalarını da sağlıyoruz.

Sistem nasıl işliyor?

Türkiye’de insan kaynakları sektöründe teknolojiyi en iyi kullanan ve 2018 yılı itibariyle, kendi geliştirdiğimiz özel bir yazılım ve uygulamayla akıllı cep telefonlarına dolayısıyla Türkiye çapında iş arayan binlerce gencin cebine girmeyi başaran tek özel istihdam şirketiyiz. Bugün itibariyle; ülke genelinde 65 ilde, toplam 17 bin gençten oluşan işgücü havuzumuz ile tüm markaların ihtiyaçlarını anında karşılayabiliyoruz.

 

 

 

İŞKUR

DRD İstihdam Hizmetleri Limited Şirketi; İŞKUR Denetiminde 27.02.2020 tarih ve
448 no’lu Özel İstihdam Bürosu İzin Belgesi ve 29.12.2021 tarihli Geçici İş İlişkisi Yetki Belgesi sahibidir.
İş arayanlardan hiçbir ad altında menfaat temin edilmez ve ücret alınmaz.