ÜYE OL; PART TIME ÇALIŞ, İŞ DÜNYASI İLE ERKEN TANIŞ

TEAM 4S

Metaverse’te Karşınıza Çıkabilecek İş İmkanları…

17.02.2022

Sanal gerçekliğin, artırılmış gerçekliğin ve karıştırılmış gerçekliğin tamamını içinde barındıran 'aşırı gerçeklik', bir diğer adıyla Metaverse, internetin geleceği olarak konumlandırılıyor. Daha şimdiden tüm sektörlerden önemli markalar bu dünyada yerlerini almak için birbiriyle yarış haline geçtiler. Peki , konuya bir de insan kaynakları açısından bakmak gerekirse; gelecekte Metaverse’de ne gibi iş imkanları doğabilir ? Gelin bir göz atalım ve teknoloji dünyasını yakından inceleyen ve yorumlayan bilirkişilerin gözlemlerini inceleyelim.

Metaverse üzerinde doğacak 7 iş imkanı:

Dijital Moda Tasarımcısı

Dijital moda tasarımcılarının amacı, giysilerin özelliklerini sanal bir ortamda tasarlamak, sergilemek ve test etmektir. Vücut tarayıcısı ile hangi dijital modellerin oluşturulduğuna bağlı olarak bir kişinin sanal bir 3 boyutlu kopyasını oluşturmak, malzeme olarak elbisenin tüm özelliklerini  ve giysi üretim teknolojisini kullanarak, sanal bir ortamda elbise dikebilmek…

Dolayısı ile; dijital moda tasarımcısı olabilmek için tasarım ve modelleme, malzeme bilimi ve üretim teknolojisi, ergonomi ve antropometri gibi becerilerin yanı sıra özel yazılım ve ekipman kullanımı bilgisi gerektirecek.

Dijital Sözleşme Avukatı

Metaverse’de de dijital alanda bilgiye sahip olan sözleşme avukatlarına ihtiyaç duyulacak. Metaverse avukatlarının ekstradan dijital hakları da bilmeleri gerekecek. Bu sözleşmeler bir şirketle çalışan arasında, bir kiracı ile ev sahibi arasında, bir araba satıcısı ile müşteri arasında olabilir. Dijital sözleşme avukatı olabilmek için ekstra bir ihtiyaç yok, gerçek hayattaki gibi hukuk fakültesi diplomasına ihtiyacınız olacak.

Metaverse Tur Rehberi

Bildiğiniz gibi Metaverse, sanal bir ortam. Fiziksel olarak seyahat edemediğiniz bu ortamdaki evrenleri ve dünyaları sanal olarak gezeceksiniz. Aynı gerçek dünyada olduğu gibi Metaverse’de de turistik ve görülmeye değer mekanlar olacak. Tabii yine gerçek hayatta olduğu gibi Metaverse’ü de gezdirecek bir tur rehberine ihtiyaç duyulacak.

Ekosistem Geliştirici

Metaverse’ün kendi kendine gelişmeyeceğii aşikar. Metaverse’ün etrafında geliştirilebilmesi için bir ekosistem oluşturulması gerekiyor. Sensörler, veriler, güç kaynakları, işlemler, kurallar, kanunlar, topluluklar derken dünyanın hali hazırda ne kadar karmaşık olduğunun farkına varıyor ve bunu dijitalleştirmenin ne kadar zor olduğunu tahmin edebiliyoruz.

Bir ekosistem geliştiricisi, en ufağından en büyüğüne kadar bütün bu sistem çarklarının sorunsuz bir şekilde işlemesini sağlayarak Metaverse’de bir ekosistem inşa edecek. Bir ekosistem geliştiricisi hem çok küçük hem de çok büyük düşünebilmeli. Bu yüzden kendisinin bir ekibi olmalı.

Bir Metaverse müşterisinin sanal öğelerini farklı deneyimlerde kullanabilmesini sağlamak için odaklanmaları gereken önemli bir şey birlikte çalışabilirliktir. Peki Ekosistem Geliştiricisi olmak için ne yapmanız gerekiyor? Hükümet/lobicilik deneyimi ve gelişen metaverse endüstrisine ilişkin keskin bir anlayışa sahip olmanız gerekiyor.

Metaverse Etkinlik Koordinatörü

Metaverse’de şirketler adına tüm fonksiyonların ve etkinliklerin planlarını kurabilecek bir etkinlik koordinatörüne ihtiyaç olacak. Hali hazırda bu insanlar günümüzde çok fazla maaş alıyor. Bu mesleğin dijital versiyonu ise gerçek hayattakinden biraz daha farklı becerilere ve gerekliliklere ihtiyaç doğurabilir.

Bu meslek o kadar ilgi çekici gözükmeyebilir ancak bir otomobil şirketinin sanal sürüş testleri oluşturmaya mı yoksa arızaları ve kazaları öngörebilmek için bir başka alana yoğunlaşması mı gerektiğine bir etkinlik koordinatörü, hangisinin daha çok ilgi çekeceğini bilerek karar verebilir. Etkinlik koordinatörü olmak için uzun yıllara tekabül eden yönetme deneyimine HW/SW/SaaS/PaaS pazarlama ve iş modellerine hakimliğe ve girişimci bir yapıya sahip olmanız gerekebilir.

Metaverse Evren Tasarımcısı

Metaverse mimarisini, donanımını ve etkinliklerini oluşturduktan sonra yine de tüm dünyaları özenle yaratmak gerekiyor ve mevzu onları kodlamak değil, onları hayal etmek. Bu meslek, potansiyel olarak tamamen farklı bir dizi gerekliliğe sahip olsa da muhtemelen bilgisayar oyunu tasarımcılarından istenen becerilerin çoğunu gerektirecektir.

Evren tasarımcılarının ileriye dönük düşünmesi ve çalışması gerekecek çünkü hayal edecekleri şeylerin çoğu henüz bir teknoloji şeklinde var olmayacak. Evren tasarımcısı olmak isteyen insanların oyunlarda bölüm tasarımcısı deneyimine ve grafik tasarımcılığa dair bir diplomaya sahip olmak gerekebilir.

Metaverse Güvenlik Uzmanı

İnternet halihazırda hiç güvenli bir yer değil ve Metaverse’ün internetin geleceği olarak değerlendirildiği göz önünde bulundurulduğunda Metaverse güvenlik uzmanları havada kapılacak denebiliriz. Metaverse’de güvenlik uzmanı olmak normal internette güvenlik uzmanı olmaktan biraz daha farklı bir durum olacak.

Metaverse’deki güvenlik uzmanlarının Metaverse işlevlerinin nasıl kullanılacağını ve kötüye kullanılabileceğini doğru bir şekilde tahmin etmeleri ve bu tahminlerle ilişkili güvenlik açısından kritik bileşenleri, sistemleri ve üretim adımlarını belirlemeleri gerekecektir. Metaverse güvenlik uzmanı olabilmek için bir mühendislik diplomanız ve tüketici elektroniklerine dair deneyiminiz olması gerekecek.

 

Kaynak : webtekno.com - Ahmet Batuhan Karataş’ın çalışmasından alınmıştır. 

İŞKUR

DRD İstihdam Hizmetleri Limited Şirketi; İŞKUR Denetiminde 27.02.2020 tarih ve
448 no’lu Özel İstihdam Bürosu İzin Belgesi ve 29.12.2021 tarihli Geçici İş İlişkisi Yetki Belgesi sahibidir.
İş arayanlardan hiçbir ad altında menfaat temin edilmez ve ücret alınmaz.