ÜYE OL; PART TIME ÇALIŞ, İŞ DÜNYASI İLE ERKEN TANIŞ

TEAM 4S

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü minnetle anıyoruz…

08.03.2022

Her yıl 8 Mart’ta Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gün olan Dünya Emekçi Kadınlar Gününde; kadın, erkek eşitliğini için canı pahasına kadın haklarını savunmuş yüzlerce kadını buruk bir gurur ve minnetle anıyoruz.

8 Mart Dünya Kadınlar gününün ilk çıkış noktası 1857 yılında koca yürekli yüzlerce kadının haklarını savunmak pahasına canlarından olmasına dayansa da, dünya genelinde önemsenmesi ve anılmaya başlanması 1977'de yılında gerçekleşmiştir.

Bu tarihten çok önce, kadınların dünya üzerindeki önemini dile getiren ve haklarını teslim eden liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e Türk kadınları çok şey borçludur. Bu sebeple; böylesi anlamlı bir günde, Dünya’nın en ileri görüşlü lideri, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve kurtarıcısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlar hakkında söylediği sözleri sizler için tekrar derlemek ve birlikte tekrar hatırlamak istedik.

“Ey kahraman Türk kadını…”

 “Ey kahraman Türk kadını sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.”

“Dünyada her şey kadının eseridir. Kadınlarımız eğer milletin gerçek anası olmak istiyorlarsa, erkeklerimizden çok daha aydın ve faziletli olmaya çalışmalıdırlar.”

“Milletimiz güçlü bir millet olmaya azmetmiştir. Bunun gereklerinden biri de kadınlarımızın her konuda yükselmelerini sağlamaktır. Bundan dolayı kadınlarımız ilim ve fen sahibi olacaklar ve erkeklerin geçtikleri bütün öğretim basamaklarından geçeceklerdir”

“Tarlalarda erkeklerle birlikte çalışan, kasabalarda pazar yerine giden, yumurta ve tavuğunu satan, ondan sonra kendisine gerekenleri bizzat satın alan, çalışmalarının hepsinde kocalarına yardımcı olan kadınlar!.. Ben bu kadınlar arasında kocalarından daha iyi işten anlayanlara ve hesap yapanlara rastladım”

…Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur.”

“Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur.”

“Kadınlar içtimai hayatta erkeklerle birlikte yürüyerek birbirinin yardımcısı ve destekçisi olacaklardır.”

 “Zaman ilerledikçe, ilim geliştikçe, medeniyet dev adımlarıyla yürüdükçe; hayatın, asrın bugünkü gereklerine göre evlat yetiştirme’nin güçlüklerini biliyoruz. Anaların bugünkü evlatlarına vereceği terbiye, eski devirlerdeki gibi basit değildir. Gerekli özellikleri taşıyan evlat yetiştirmek, pek çok özelliği şahıslarında taşımalarına bağlıdır. Bu sebeple kadınlarımız, hatta erkeklerden daha çok aydın, daha çok feyizli, daha fazla bilgin olmaya mecburdurlar!”

“Kadınlarımız için asıl mücadele alanı, asıl zafer kazanılması gereken alan biçim ve kılıkta başarıdan çok; ışıkla, bilgi ve kültürle, gerçek faziletle süslenip donanmaktır! Ben muhterem hanımlarımızın Avrupa kadınlarının aşağısında kalmayacağı aksine pek çok yönden onların üstüne çıkacak ışıkla, bilgi ve kültürle donanacaklarından asla şüphe etmeyen ve buna kesinlikle emin olanlardanım.”

“Bizim toplumumuz için ilim ve fen lazım ise, bunları aynı derecede hem erkek hem de kadınlarımızın iktisap etmesi lazımdır.”

Her fırsatta kadınların önemini dile getiren ulusal kahramanımız, 1930 yılında kadınlara belediye ve muhtar seçimlerinde aday olma, 1934 yılında da TBMM'de milletvekili olma ve oy kullanma hakkı tanınmasını sağladı ve Mustafa Kemal Atatürk sayesinde kadınların seçme ve seçilme hakkını, birçok Avrupa ülkesinden önce kazandı...

Atatürk'ümüzü minnetle anıyor, yolunda yürüyen ve ülkemizin gelişiminde emeği geçen tüm "Emekçi kadınlarımızı " gönülden kutluyoruz...

 

İŞKUR

DRD İstihdam Hizmetleri Limited Şirketi; İŞKUR Denetiminde 27.02.2020 tarih ve
448 no’lu Özel İstihdam Bürosu İzin Belgesi ve 29.12.2021 tarihli Geçici İş İlişkisi Yetki Belgesi sahibidir.
İş arayanlardan hiçbir ad altında menfaat temin edilmez ve ücret alınmaz.